top of page

Kültür ve Sanat Yapıları Tasarlıyor / Garanti Kobi Girişim

https://www.garanti.com.tr/proxy/novaform/press-room?file=/assets/pdf/tr/kobi_dergisi/kobi-girisim-dergisi-mart-2018.pdf


Zorlu PSM ve TC Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nin danışmanlığının ardından Desmus’u kuran George Andreou, kültürel mimarlık alanında çalışıyor. Desmus’un yeni projeleri; AKM, Sivriada ve Yassıada Projeleri ile Bursa’daki 01 Bursa AVM projesinin kültür merkezi.

Yaptıkları işi kültürel mimarlık olarak isimlendiren Desmus, özellikle performans mekanları ve kültür- sanat yapıları gibi projelerde uzmanlaşmış, tasarım, mimari, mühendislik ve planlanma konusunda çalışan bir şirket.


Faaliyetlerine 2015’te başlayan ve mimar, mühendis ve tasarımcılardan oluşan 21 kişilik ekibi bulunan Desmus, bugüne kadar pek çok projeye bu anlamda danışmanlık vermiş. Desmus son dönemde ise çok ses getirecek projeleri üstlenmiş durumda. Uzun zamandır gündemde olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) bunlardan biri.


AKM’nin yeni projesinde mimar Murat Tabanlıoğlu ile birlikte çalışan şirket, ayrıca Sivriada Kültür ve Kongre Merkezi, Yassıada’da yapılacak olan Adnan Menderes Demokrasi ve Özgürlük Adası Kültür ve Kongre Merkezi ile Esas Gayrimenkul’ün yaptığı 01 Bursa AVM projesinin içindeki kültür merkezinin projelendirmesinde de çalışıyor. Şirket, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na ait sahnelerin yenilenmesi projesi içinde görüşmelere devam ediyor.

***


Zorlu PSM ve Külliye


Desmus’un kurucusu olan George Andreou, Yunanistanlı. 12 yıl önce Türkiye’ye gelen ve eşiyle tanıştıktan sonra Türkiye’de yaşamaya karar veren Andreou, AKMH University of Athens at the Music Technology’den mezun olduktan sonra mimari, mühendislik ve etkinlik konusunda pek çok eğitim programına katılmış. Uzun yıllar prodüksiyon şirketlerinde çalışan Anderou, Zorlu PSM’nin yapım aşamasında ‘proje tasarım ve operasyon lideri’ olarak çalışmış.


Ana tasarım ekibiyle beraber Zorlu PSM’yi mekânsal anlamda olabilecek en efektif hale getirmek için çalışan ve yapım sürecinin tamamlanmasından sonra iki yıl boyunca işletmesinde de görev alıyor.

Zorlu PSM’yi gezdirmek ve detaylarını anlatmak için misafir edilen heyetin mekanı çok beğenmesinden sonra, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisindeki Kongre ve Kültür Merkezi yapımı için danışman olma teklifi aldığını söyleyen Andreou, bu proje için çalışırken bir yandan da Desmus’u kurduğunu anlatıyor. Kariyeri boyunca, kültürel etkinlikler ve buna uygun mekanlar yaratmakla uğraştığını belirten Andreou, şirket kuruluşunun ardından pek çok projeye kültürel mimarlık danışmanlığı yaptıklarından bahsediyor. Bugün pek çok iddialı projenin içinde yer alan şirket, AKM projesi için 5 ay önce görevlendirilmiş ve projeyi bitirmiş.


AKM içinde 2 bin 500 kişilik bir opera salonu, 600-700 kişilik bir tiyatro salonu, güzel sanatlar salonu, sanat galerileri ve konferans salonları olacağını anlatan Andreou, AKM’nin eski materyallerinin kullanılacağı bir sergi alanının da projeye eklendiğini söylüyor.


Yassı Ada’daki projede ise otel, üç farklı müze ve restoran-kafelerin olacağını belirten Andreou konuşmasını şöyle sürdürüyor:


“Eski Subay Gazinosu’nun olduğu yerde, Adnan Menderes’in hayat hikayesini anlatan bir müze olacak. Eski spor salonunun olduğu yerde ise mahkemenin tekrar canlandırılacağı bir etkinlik mekanı oluşturulacak. 15 dakika arayla insanlara mahkeme yaşatılacak. Biz müzelerin konsept ve dekorasyon projelerini oluşturuyoruz. “


Gerçekleştirilen ve Devam Eden Projeler

  • T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi

  • Atatürk Kültür Merkezi (AKM)

  • TBMM Divan Salonu

  • Esas Gayrimenkul – 01 Burda AVM Kültür Merkezi

  • Sivriada Kültür ve Kongre Merkezi

  • Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi

  • Çorlu Belediyesi Trakya Gösteri ve Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

  • Adnan Menderes Demokrasi ve Özgürlük Adası Kültür ve Kongre Merkezi

  • Üsküdar Belediyesi Çok Amaçlı Salonlar

  • T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum YönetimiComments


bottom of page